2021 Model Mercedes EQA 250 Teknik ve Özellikleri
Arabalar, Mercedes

2021 Mercedes – Elektrikli Giriş Düzeyi Lüks SUV

Performans Bilgileri

Tahrik sistemi düzeni: Ön
Ön aks Elektrik motoru tipi: Asenkron motor (ASM)
Nominal güç kW / hp: 140/190
Anma torku Nm: 375
Ön akslı şanzıman Tipi: Tek vitesli düz dişli seti
İyileştirme performansı, maks. kW yakl .: 140
Tür: Lityum iyon
Hücre sayısı: 200
Modül sayısı: 5 modül
Anma gerilimi Volt: 420
Kapasite (kullanılabilir) kWh: 66.5
Yerleşik şarj cihazı (AC) kW: 11
Wallbox’ta şarj süresi (% 10-100) h: 05:45:00
DC şarj (maks.) KW: 100
Hızlı şarjla şarj süresi (% 10-80 SoC) min: 30
Ön aks: Yaylı dikme ve enine kontrol kolu, helezon yaylar, çift borulu gazla doldurulmuş amortisörler, stabilizatör çubuğu ile MacPherson süspansiyon
Arka aks: Çok bağlantılı, helezon yaylar, gaz basınçlı amortisörler, dengeleyici
Fren sistemi: Önde havalandırmalı disk frenler, elektrikli park freni, ABS, Fren Yardımı, ESP®
Direksiyon: Elektrik destekli kremayer ve pinyonlu hidrolik direksiyon sistemi
Tekerlekler: 7,5 J x 18 H2
Lastikler: 235/55 18
Dingil mesafesi mm: 2729
Ön / arka parça mm: 1585/1584
Uzunluk / genişlik / yükseklik mm: 4463/1834/1620
Dönen daire m: 11.4
Önyükleme kapasitesi, VDA Litre: 340-1320
Yüksüz ağırlık acc. EC kg’a göre: 2040
Taşıma yükü kg: 430
GVWR kg: 2470
Hızlanma 0-100 km / h Saniye: 8.9
En yüksek hız km / s: 160
Menzil (NEDC) km: 486
Ortalama yakıt tüketimi (NEDC) kWh / 100 km: 15,7

EQA, 140 kW ile EQA 250 (birleşik elektrik tüketimi: 15,7 kWh / 100 km; birleşik CO2 emisyonları: 0 g / km) ve NEDC’ye göre 486 kilometre [2] [3] [4] . Belirli müşteri gereksinimlerini karşılamak için başka varyantlar takip edilecektir. Bunlar, bir yandan ek bir elektrikli güç aktarım mekanizmasına (eATS) ve 200 kW veya daha fazla güce sahip bir dizi daha atletik dört tekerlekten çekiş modelini ve diğer yandan 500’den fazla menzile sahip bir sürümü içerecektir. kilometre (WLTP) 4. Mercedes-EQ, her zamankinden daha büyük akülerde değil, tüm araç bileşenlerinin verimliliğindeki sistematik iyileştirmede daha geniş bir menzilin anahtarını görüyor.

Elektrikli Zeka ile Navigasyon, şarj sürelerini hesaba katarak sizi hedefinize en hızlı şekilde götürecek rotayı elbette hesaplar ve böylece sürücünün rota planlamasının stresini ortadan kaldırır. Sistem, sürekli menzil simülasyonları temelinde, gerekli tüm şarj duraklamalarının yanı sıra topografya ve hava durumu gibi diğer birçok faktörü de hesaba katar. Ayrıca, trafik durumu veya kişisel sürüş tarzı gibi değişikliklere dinamik olarak tepki verebilir.

Mercedes me Charge ile müşteriler şu anda dünyanın en büyük şarj ağına erişebiliyor: bu, şu anda 31 ülkede 450.000’den fazla AC ve DC şarj noktasını kapsıyor. Mercedes me Charge, müşterilerin yurtdışında seyahat ederken bile çeşitli sağlayıcıların şarj istasyonlarını rahatça kullanmalarına olanak tanır. Yalnızca bir kez kaydolarak, basit bir faturalama süreciyle entegre bir ödeme işlevinden yararlanabilirler.

Mercedes me Charge, müşterilerin Avrupa çapında 175.000’den fazla halka açık şarj noktasında şarj etmelerine olanak tanır; Mercedes-Benz, yeşil güçle müteakip bir dengeleme sağlar.

Düşük rüzgar direnci, yüksek verimlilik anlamına gelir – bu, elektrikli araçlarda özellikle önemlidir. EQA, Mercedes-EQ’nun aerodinamik gelişimi tamamen dijital olarak gerçekleştirilen ilk modeldir. Rüzgar tünelinde yapılan müteakip ölçümler, 0.28’lik bir Cd değerini ortaya çıkardı ve böylece sayısal simülasyonun yüksek kalitesini teyit etti. Ön alan A 2,47 m2’dir. En önemli aerodinamik önlemler arasında, üst bölümdeki tamamen kapalı soğutma havası kontrol sistemi, aerodinamik açıdan verimli ön ve arka apronlar, çok pürüzsüz, neredeyse tamamen kapalı bir alt gövde, özel olarak optimize edilmiş Aero tekerlekleri ve özel olarak uyarlanmış ön ve arka tekerlek rüzgarlıkları yer alıyor.

Termal mimariyi tasarlarken de verimlilik çok önemliydi. Standart olarak takılan ısı pompası sayesinde, elektrikli güç aktarma sisteminden gelen atık ısı yolcu bölmesini ısıtmak için kullanılabilir. Bu, ısıtma sistemi için pil gücü tüketimini büyük ölçüde azaltır ve böylece menzili artırır. Başlamadan önce EQA’nın içi için giriş öncesi klima kontrolünü ayarlamak da mümkündür. Bu fonksiyon, doğrudan MBUX bilgi-eğlence sisteminden veya Mercedes me App üzerinden kontrol edilir.

Otomobilin, elektrikli güç aktarım mekanizmasının şasi ve gövdeden sistematik izolasyonu da dahil olmak üzere, markanın ayırt edici özelliği olan yüksek düzeyde gürültü ve titreşim konforunu karşılaması için kayda değer çaba harcanmıştır. Havadan yayılan sesin iletilmesini önlemek için tasarlanmış çok sayıda sönümleme önlemi aynı amaca hizmet eder.

 

Modeline BAK  2021 Model MINI Cooper S - Teknik ve Özellikleri

Bir Cevap Yazın

Favori Arabanıza Sahip Olmak İster Misiniz?

Yeni kategorilerde modern otomobillerin büyük bir listesine sahibiz.

%d blogcu bunu beğendi: