2022 Model Audi e-tron GT quattro – Teknik ve Özellikleri

2022 Audi e-tron GT quattro – Lüks Performans Elektrikli Sportback

Performans Bilgileri

Farlar ve arka lambalar, e-tron GT’nin dış tasarımının karakteristik unsurlarıdır ve etkileyici dış tasarımı daha da geliştirir. Ön ve arkadaki LED ışık imzaları, üç boyutlu modellemeyi vurguluyor ve e-tron GT’nin duygusal görünümünü vurguluyor. Gündüz yanan farlar, Audi’de ilk kez farların ortasında bulunan isteğe bağlı Audi lazer ışığının karakteristik mavi tasarımlı süslemesi ile birlikte çarpıcı bir ışık imzası sağlar. Arkadaki heykelsi ışık şeridi, merkezdeki bir çizgiden dışarıya doğru dinamik olarak değişerek tüm araç genişliği boyunca uzanır ve bu da e-tron GT’nin daha da güçlü görünmesini sağlar.

E-tron GT için üç farklı far seçeneği mevcuttur. Audi, bunları standart olarak dinamik dönüş sinyalleri ile LED teknolojisiyle tedarik ediyor. Matrix LED farlar alternatif olarak mevcuttur. Sürekli uzun huzmeleri, diğer yol kullanıcılarında parlamaya neden olmadan maksimum parlaklıkta parlayabilir. RS e-tron GT ile standart olarak gelirler. Yelpazenin en üstünde Audi lazer ışıklı Matrix LED farlar yer alırken, kısa far modülünün yanına bir lazer spot yerleştirilmiştir. Lazer noktası, 70 km / sa (43,5 mil / sa) hızdan etkinleştirilir ve uzun huzmenin menzilini iki katına çıkarır.

Monoposto fikrinden esinlenilen iç mekanın güçlü odak noktası, sportif Audi modellerinin ve özellikle e-tron GT’nin bir özelliğidir. Orta gösterge paneli hafifçe sola eğilir ve belirgin üç boyutlu gösterge paneli hafif ve eğimli görünür. Üst bölümü büyük, zarif bir kavisle sürücüden uzağa çekilir. Audi sanal kokpit plus’ın ekranı bu alanda serbestçe dururken, MMI dokunmatik monitör gösterge panelinin üzerinde yüzüyormuş gibi görünen siyah piyano kaplamalı bir çerçeve ile çevrilidir. Ortam aydınlatma paketi plus araç üzerindeyse (RS modelinde standart), sağ bölümde lazerle kaplanmış ve arkadan aydınlatmalı “e-tron” rozeti bulunur.

Güçlü bir kontur, gösterge panelinin üst bölümünü standart üç bölgeli otomatik klima sisteminin kontrol panelini içeren alt bölümden ayırır. Düz yan havalandırma delikleri, kesinlikle teknik bir görünüme sahiptir ve uçlarını çevreleyen alüminyum braketlerle iç mekanın genişliğini vurgular. Ön camın altındaki uzun bir yay, bir kapıdan diğerine uzanır. Sportif ön kapı kaplamalarının tasarımı, düz bir çizgide ön bölümün çamurluk kenarlarıyla görsel olarak birleşiyor.

Sürücü ve yolcu, geniş bir orta konsolla ayrılmış, sportif bir alçak konumda oturuyor. Vitesler için kompakt seçici anahtar, orta tünel konsolunda bulunur.

Yalın tasarımı, havadar alan hissini vurgular ve son derece hassas bir dokunsal kontrol deneyimi sağlar. Arka koltuklar yetişkinler için bile yeterli alan sunar. Malzemelerin tavizsiz yüksek kalitesi ve işlenmesi, Audi’nin otomobilleri geliştirip ürettiği detaylara gösterilen ilgiyi yansıtıyor.

Audi’nin tamamen elektrikli gran turismo, her iki motor versiyonunda da dinamik performans sunuyor: e-tron GT quattro 4,1 saniyede sıfırdan 100 km / saate (62,1 mil / sa) hızlanırken, RS modeli 3,3 saniye sürüyor (her birinde güçlendirme modunda) durum). En yüksek hız sırasıyla 245 km / sa (152,2 mil / sa) ve 250 km / sa (155,3 mil / sa) (yönetilen).

E-tron GT quattro’da, ön elektrik motoru 175 kW (238 PS) ve arka motor 320 kW (435 PS) üretiyor. Her iki elektrik motoru da ekstrem sürüş durumları için yedekleri hazır tutar, bu nedenle tek tek çıkışlarının toplamı sürücünün toplam 350 kW (476 PS) çıkışını önemli ölçüde aşar. Yaklaşık 390 kW’a (530 PS) kadar mevcuttur. Başlatma kontrolü aracılığıyla hızlandırma modunda 2,5 saniye. Toplam tork 630 Nm (464.7 lb-ft), yükseltme modunda 640 Nm (472.0 lb-ft). RS e-tron GT’de, ön akstaki elektrik motoru da 175 kW (238 PS), arkadaki motor ise 335 kW (456 PS) çıkış veriyor. Toplam çıkış 440 kW (598 PS) ve toplam tork 830 Nm’dir (612,2 lb-ft). Güçlendirme modunda, çıkış kısa bir süre 475 kW’a (646 PS) yükselir.

E-tron GT’deki PSM motorları (sürekli uyarımlı senkron motorlar) büyük bir verimlilikle çalışır. Elektrik motoru, güç elektroniği ve şanzıman her iki aksta da kompakt bir blok oluşturur. Arka elektrik motoru torklarını iki vitesli bir şanzımana aktarır. Yakın oranlı birinci vites, sürücü isterse, başlangıçtan itibaren canlı bir hızlanma sağlar. Birinci vitesi kullanmamayı seçerlerse, e-tron GT ikinci viteste hareket ediyor. Genel olarak konuşursak, uzun oranlı ikinci vites verimliliği artırır ve ayrıca büyük miktarda yedek güç sağlar.