2021 Model Volkswagen Golf R – Teknik ve Özellikleri

2021 Volkswagen Golf R – Drift Modu ile Daha Fazla Eğlence

Performans Bilgileri

EA888 evo4. Yeni Golf R’deki 1,984 cc dört silindirli turboşarjlı motor şu anda efsanevi EA888 ürün serisinin en güçlü sürüş sistemidir. Selefi üçüncü nesil bir ünite (evo3) ile donatılmış olsa da, en son model şimdi gelişmiş bir dördüncü nesil tasarımla (evo4) geliyor. 235 kW (320 PS) sağlayan çıkışı, önceki modelde kullanılan motordan tam olarak 14 kW (20 PS) daha fazladır. Maksimum tork 400’den 420 Nm’ye yükseldi. Bu, sadece 2.100 dev / dak gibi düşük motor devirlerinde bile mevcuttur ve 5.350 dev / dak’ya kadar bu yüksek seviyede sürekli olarak kalır. Direkt enjeksiyonlu motor genel olarak su soğutmalı egzoz gazı yönlendirmesinin silindir kafasındaki turboşarja entegrasyonu gibi bireysel detaylar için yenilikçi çözümlerle karakterize edilir. Tamamen elektronik bir soğutucu regülatör ünitesi sayesinde, Golf R’nin TSI’si ayrıca kısa bir ısınma aşamasıyla çok verimli bir termal yönetim özelliğine sahiptir. Sürtünme kayıplarında ortaya çıkan azalma, yakıt tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunur. TSI ayrıca çift eksantrik mili kontrollü değişken valf zamanlamasına sahiptir. Ek olarak, valf kaldırma, egzoz tarafında iki aşamada değiştirilebilir. Bu çözüm, performans, tüketim ve egzoz emisyonları açısından gaz değişiminin optimum kontrolüne izin verir. Yeni Golf R, en son Euro 6d-ISC-FCM emisyon standardıyla kolayca uyumludur. TSI motor, gücünü standart 7 vitesli DSG çift kavramalı şanzımana ve dört tekerlekten çekişe aktarır.

Yeni model, efsanevi Nürburgring Nordschleife yarış pistinde son ayarını yaptı. R-Performance paketi ile birleştirildiğinde, Golf R, Nürburgring için Özel olarak bilinen özel bir sürüş profiliyle birlikte gelir. Özel sürüş profilinde, tüm ana tahrik sistemi parametreleri Nordschleife için yapılandırıldı – ilk kez R-Performance Torque Vectoring ile yeni 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi dahil. Ve sonuçlar ölçülebilir: şirket içi test sürüşleri sırasında gösterildiği gibi, standart olarak 7 ileri çift kavramalı şanzıman (DSG) ile donatılmış Golf R, Nürburgring Nordschleife’de selefine göre 17 saniyeye kadar daha hızlıdır. . R-Performance paketinin bir başka özelliği de, halka açık yollardan tamamen yeni bir sürüş dinamikleri seviyesi açan ve direksiyonun arkasındaki deneyimi daha da eğlenceli hale getiren Drift profilidir.

R-Performance Torque Vectoring ile 4MOTION. Golf R, R-Performance Torque Vectoring özelliğine sahip 4MOTION adıyla yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmıştır. Yeni geliştirilmiş bir arka aks tahriki, tahrik gücünü değişken şekilde ön ve arka akslar arasında ve yeni bir özellik olarak da sol ve sağ arka tekerlekler arasında değişken şekilde dağıtır. İşleyiş şekli şöyledir: Diğer Volkswagen MQB modellerinden (MQB: modüler enine matris) tanıdık 4MOTION tahrik sisteminden diferansiyel, gücü çok plakalı bir kavrama aracılığıyla 50 oranında sol ve sağ arka tekerleklere aktarır: 50 – diferansiyel, viraj alırken farklı hızlarda dönmelerine izin verdiğinde bile. Bununla birlikte, R-Performance Torque Vectoring işlevine sahip yeni 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi, torku her iki arka tekerlek arasında değişken şekilde dağıtabilir. Tekerleklerdeki tekerlek seçici gücü sayesinde, olası torkun yüzde 100’e kadarı virajın dışındaki tekerleğe yönlendirilebilir. Bu, viraj alma yarıçapını azaltır ve önden kayma ortadan kalkar. Bu, gözle görülür şekilde daha çevik araç kullanımına yol açar. Ve bu çeviklik, yeni Golf R’deki standart aşamalı direksiyon ile mükemmel bir şekilde tamamlanıyor. Güç dağıtımının yoğunluğu, mevcut direksiyon açısı, gaz pedalı konumu, yanal hızlanma, savrulma oranı ve hız ile belirleniyor. Sürücü, standart sürüş profili seçimiyle (KONFOR, Spor, Yarış ve Bireysel) R-Performance Torque Vectoring ile 4MOTION dört tekerlekten çekiş sisteminin ve dengeleyici araç dinamiklerinin çalışma şeklini de etkileyebilir. İsteğe bağlı R-Performance paketi ile birlikte, sürücüler ek Özel ve Drift profilleri arasından seçim yapabilir. Yeni geliştirilen çok işlevli direksiyon simidindeki bir R düğmesi, Golf R sürücüsünü doğrudan sürüş profili seçimine götürür. Bu, sürücünün, Golf R’deki diğer bir standart özellik olan adaptif şasi kontrolü DCC spor koşu takımını ayarlamasına olanak tanır. İlk kez – ve Golf R’de dünyada bir ilk olarak – dört tekerlekten çekiş sistemi DCC ile yakından entegre edilmiştir. , elektronik diferansiyel kilitleri (XDS) ve bir Araç Dinamikleri Yöneticisi aracılığıyla aşamalı direksiyon.