2021 Model Hyundai IONIQ 5 – Geniş, tamamen elektrikli Orta Boy CUV Teknik ve Özellikleri

2021 Hyundai IONIQ 5

Performans Bilgileri

Living Space teması, en çok 140 mm’ye kadar geri kayabilen hareketli bir orta konsol olan Universal Island’da somutlaşan iç kısım boyunca ilerliyor. Universal Island, bataryaların saklandığı düz zeminin yanı sıra araç içinde daha fazla hareket özgürlüğü sağlar.

IONIQ 5 ayrıca elektronik olarak ayarlanabilen ön koltuklarla donatılmıştır. Koltuklar optimum açıya yaslanarak yolcuya ağırlıksız bir his veriyor. Hyundai, ön koltukların kalınlığını yüzde 30 azaltarak ikinci sırada oturanlara daha fazla alan sağladı.

Koltuklar, tavan döşemesi, kapı döşemesi, zemin ve kol dayama gibi iç temas noktalarının birçoğu, geri dönüştürülmüş PET şişeler, bitki bazlı (bio PET) iplikler ve doğal yün iplikler, ekolojik işlenmiş deri gibi çevre dostu, sürdürülebilir kaynaklı malzemeler kullanıyor. bitki özleri ve bitki özleri ile biyo boya.

IONIQ 5 Müşteriler, 58 kWh veya 72.6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğinden birini seçebilirler. Tüm PE varyasyonları, 185 km / s azami hız sağlar.

Elektrik motoru serisinin tepesinde, 225 kWh ve 605 Nm tork birleşik güç çıkışı üreten 72.6 kWh pil ile eşleştirilmiş bir dört tekerlekten çekiş (AWD) seçeneği yer alıyor. Bu PE konfigürasyonu 5,2 saniyede 0 km / sa’ten 100 km / saate çıkabilir.

AWD seçeneği 58 kWh batarya ile eşleştirildiğinde, bu çift motorlu düzen 6,1 saniyede 0 km / sa’ten 100 km / saate çıkabilir.

160 kW’lık arka motora sahip tek motor düzeni (58 kWh pil ile birlikte 125 kW), 350 Nm tork ve iki tekerlekten çekiş (2WD) sunar. 72,6 kWh pil ile eşleştirildiğinde, bu PE 7,4 saniyede 0 km / sa’ten 100 km / saate hızlanabilir. 58 kWh batarya ile eşleştirildiğinde, 8,5 saniyede 0 km / sa’ten 100 km / saate hızlanabilir.

Ek olarak IONIQ 5, kapasitesi 1.600 kg’a kadar olan bir römorku çekebilir.

İki tekerlekten çekiş (2WD) ve 72,6 kWh pil ile donatıldığında, IONIQ 5’in tek bir şarjla maksimum sürüş menzili, Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) standardına göre yaklaşık 470 ~ 480 km1 olacaktır.

Platform, ilave bileşenlere veya adaptörlere ihtiyaç duymadan 400 V şarjın yanı sıra standart olarak 800 V şarj özelliği sunar.

350 kW’lık bir şarj cihazıyla IONIQ 5, yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebilir. WLTP’ye göre IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil elde etmek için aracı sadece beş dakika şarj etmeleri gerekiyor.

IONIQ 5 ayrıca, müşterilerin elektrikli bisikletler, scooterlar veya kamp ekipmanları gibi tekerlekli şarj cihazı olarak hizmet veren herhangi bir elektrikli cihazı özgürce kullanmasına veya şarj etmesine olanak tanıyan yenilikçi bir V2L işlevi de sağlar.

V2L işlevi 3,6 kW’a kadar güç sağlayabilir. V2L bağlantı noktası, ikinci sıra koltukların altında bulunur ve bir araç açıkken etkinleştirilebilir. Diğer bir V2L bağlantı noktası, aracın dış tarafındaki şarj bağlantı noktasında bulunur. Bir dönüştürücü kullanarak, müşteriler yüksek güçlü elektrikli ekipmanı şarj edebilir. Dış bağlantı noktası, araç kapalıyken bile güç sağlar.

Hyundai’de ilk kez IONIQ 5, esasen ön camı bir ekrana dönüştüren Artırılmış Gerçeklik Baş Üstü Ekranına (AR HUD) sahip.

Hyundai’nin tasarımcıları, öne ve arkaya son teknoloji Parametrik Piksel ışıkları entegre etti.

Hyundai Motor Group kısa süre önce, 350 kW’a kadar şarj ile ileri teknoloji kullanarak Avrupa çapında bir yüksek güçlü şarj (HPC) ağı kuran ve işleten bir ortak girişim olan IONITY’ye katılan en son hissedar oldu. Hyundai, bu ortak girişime katılımıyla, IONITY’nin Avrupa otoyolları boyunca genişlemesini sağlayacak ve sıfır emisyonlu mobilitenin daha fazla benimsenmesini teşvik edecek.

Seçili ülkelerde IONIQ 5 müşterileri, Hyundai’nin pan-Avrupa’daki yeni entegre kamuya açık şarj hizmeti Charge myHyundai’ın bir parçasını oluşturan bir yıllık ücretsiz IONITY aboneliğinin keyfini çıkarabilir. Şarj et myHyundai, Avrupa genelinde 200.000’den fazla şarj noktasına erişim sunar. Kullanıcılar daha fazla gönül rahatlığı için tek bir kart veya bir uygulama aracılığıyla geliştirilmiş tek ödemeli bir çözümün keyfini çıkarabilir. Müşteriler AVN sistemini kullanarak mevcut şarj istasyonlarını kolayca bulabilirler.

Charge myHyundai başlangıçta dört Avrupa pazarında mevcuttur: Fransa, İtalya, Norveç ve İsviçre. Hizmet, 2021’in ilk çeyreğinde İngiltere’deki müşteriler için etkinleştirilecek. Hyundai, 2021’in ilk yarısında Almanya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve İsveç gibi daha fazla ülkedeki müşterilere hizmet vermeyi planlıyor.